13th FINA World Championships

Roma, Italy

July 17th - August 2nd 2009

Women's Round Summary
Men's Round Summary
Women
Start List
Results
PLAY BY PLAY
Sunday, July 19, 2009
Preliminary Round Group A
9:30 AM
CHN - HUN
Preliminary Round Group B
10:50 AM
RUS - GRE
Preliminary Round Group B
12:10 PM
USA - KAZ
Preliminary Round Group C
1:30 PM
NZL - RSA
Preliminary Round Group C
3:00 PM
CAN - AUS
Preliminary Round Group D
4:20 PM
GER - ESP
Preliminary Round Group D
5:40 PM
BRA - NED
Preliminary Round Group A
7:00 PM
UZB - ITA
Tuesday, July 21, 2009
Preliminary Round Group B
9:30 AM
KAZ - GRE
Preliminary Round Group B
10:50 AM
RUS - USA
Preliminary Round Group C
12:10 PM
AUS - RSA
Preliminary Round Group C
1:30 PM
NZL - CAN
Preliminary Round Group D
5:00 PM
NED - ESP
Preliminary Round Group D
6:20 PM
GER - BRA
Preliminary Round Group A
7:40 PM
UZB - CHN
Preliminary Round Group A
9:00 PM
HUN - ITA
Thursday, July 23, 2009
Preliminary Round Group C
9:30 AM
NZL - AUS
Preliminary Round Group C
10:50 AM
CAN - RSA
Preliminary Round Group D
12:10 PM
GER - NED
Preliminary Round Group D
1:30 PM
BRA - ESP
Preliminary Round Group A
5:00 PM
UZB - HUN
Preliminary Round Group B
6:20 PM
RUS - KAZ
Preliminary Round Group B
7:40 PM
USA - GRE
Preliminary Round Group A
9:00 PM
CHN - ITA
Saturday, July 25, 2009
Semifinals (13-16)
9:00 AM
UZB - KAZ
Semifinals (13-16)
10:20 AM
RSA - BRA
Quarterfinal Qualification
11:40 AM
CHN - USA
Quarterfinal Qualification
3:30 PM
CAN - GER
Quarterfinal Qualification
4:50 PM
NZL - NED
Quarterfinal Qualification
9:00 PM
ITA - GRE
Monday, July 27, 2009
Classification 15th-16th Place
8:40 AM
UZB - RSA
Classification 13th-14th Place
10:00 AM
KAZ - BRA
Semifinals (9-12)
11:20 AM
GER - NZL
Semifinals (9-12)
12:40 PM
ITA - CHN
Quarterfinals
2:00 PM
HUN - CAN
Quarterfinals
3:20 PM
RUS - NED
Quarterfinals
4:40 PM
AUS - GRE
Quarterfinals
9:00 PM
ESP - USA
Wednesday, July 29, 2009
Classification 11th-12th Place
9:00 AM
CHN - NZL
Classification 9th-10th Place
10:20 AM
ITA - GER
Semifinals (5-8)
11:40 AM
HUN - NED
Semifinals (5-8)
3:30 PM
AUS - ESP
Semifinal Round
4:50 PM
CAN - RUS
Semifinal Round
9:00 PM
GRE - USA
Friday, July 31, 2009
Classification 7th-8th Place
9:00 AM
HUN - ESP
Classification 5th-6th Place
10:40 AM
NED - AUS
Classification 3rd-4th Place
4:00 PM
RUS - GRE
Final
9:00 PM
CAN - USA
Men
Start List
Results
PLAY BY PLAY
Thursday, January 8, 2009
Classification 7th-8th Place
9:00 AM
ROU - CAN
Classification 5th-6th Place
10:40 AM
HUN - GER
Classification 3rd-4th Place
4:00 PM
CRO - USA
Final
9:00 PM
SRB - ESP
Monday, July 20, 2009
Preliminary Round Group A
9:30 AM
RSA - GER
Preliminary Round Group A
10:50 AM
CAN - HUN
Preliminary Round Group B
12:10 PM
MNE - CHN
Preliminary Round Group B
1:30 PM
CRO - BRA
Preliminary Round Group C
5:00 PM
KAZ - AUS
Preliminary Round Group C
6:20 PM
SRB - ESP
Preliminary Round Group D
7:40 PM
MKD - ROU
Preliminary Round Group D
9:00 PM
USA -ITA
Wednesday, July 22, 2009
Preliminary Round Group B
9:30 AM
BRA - CHN
Preliminary Round Group B
10:50 AM
MNE - CRO
Preliminary Round Group C
12:10 PM
ESP - AUS
Preliminary Round Group C
1:30 PM
KAZ - SRB
Preliminary Round Group D
5:00 PM
USA - MKD
Preliminary Round Group A
6:20 PM
HUN - GER
Preliminary Round Group A
7:40 PM
RSA - CAN
Preliminary Round Group D
9:00 PM
ROU - ITA
Friday, July 24, 2009
Preliminary Round Group C
9:30 AM
KAZ - ESP
Preliminary Round Group C
10:50 AM
SRB - AUS
Preliminary Round Group D
12:10 PM
USA - ROU
Preliminary Round Group A
1:30 PM
RSA - HUN
Preliminary Round Group A
5:00 PM
CAN - GER
Preliminary Round Group B
6:20 PM
MNE - BRA
Preliminary Round Group B
7:40 PM
CRO - CHN
Preliminary Round Group D
9:00 PM
MKD - ITA
Sunday, July 26, 2009
Semifinals (13-16)
9:00 AM
RSA - BRA
Semifinals (13-16)
10:20 AM
KAZ - MKD
Quarterfinal Qualification
11:40 AM
CAN - CHN
Quarterfinal Qualification
3:30 PM
GER - MNE
Quarterfinal Qualification
4:50 PM
AUS- ROU
Quarterfinal Qualification
9:00 PM
SRB - ITA
Tuesday, July 28, 2009
Classification 15th-16th Place
8:40 AM
RSA - KAZ
Classification 13th-14th Place
10:00 AM
BRA - MKD
Semifinals (9-12)
11:20 AM
CHN - MNE
Semifinals (9-12)
12:40 PM
ITA - AUS
Quarterfinals
2:00 PM
HUN - SRB
Quarterfinals
3:20 PM
USA - GER
Quarterfinals
4:40 PM
CRO - ROU
Quarterfinals
9:00 PM
ESP - CAN
Thursday, July 30, 2009
Classification 11th-12th Place
9:00 AM
CHN - ITA
Classification 9th-10th Place
10:20 AM
MNE - AUS
Semifinals (5-8)
11:40 AM
HUN - ROU
Semifinals (5-8)
3:30 PM
CAN - GER
Semifinal Round
4:50 PM
SRB - CRO
Semifinal Round
9:00 PM
ESP - USA