European Water Polo LEN Championships

Zagreb, Croatia

August 29th - September 11th 2010

Women's Round Summary
Men's Round Summary
Men
Start List
Results
PLAY BY PLAY
Sunday, August 29, 2010
Preliminary Round Group A
10:00 AM
TUR - ROU
Preliminary Round Group B
11:30 AM
RUS - MKD
Preliminary Round Group B
1:00 PM
HUN - GER
Preliminary Round Group B
4:30 PM
SRB - GRE
Preliminary Round Group A
6:00 PM
ITA - ESP
Preliminary Round Group A
8:40 PM
MNE - CRO
Monday, August 30, 2010
Preliminary Round Group B
10:00 AM
GER - RUS
Preliminary Round Group A
11:30 AM
ESP - ROU
Preliminary Round Group A
1:00 PM
ITA - MNE
Preliminary Round Group B
4:30 PM
SRB - HUN
Preliminary Round Group B
6:00 PM
GRE - MKD
Preliminary Round Group A
8:40 PM
CRO - TUR
Wednesday, September 1, 2010
Preliminary Round Group B
10:00 AM
RUS - SRB
Preliminary Round Group A
11:30 AM
TUR - ITA
Preliminary Round Group B
1:00 PM
MKD - GER
Preliminary Round Group B
4:30 PM
HUN - GRE
Preliminary Round Group A
6:00 PM
ROU - CRO
Preliminary Round Group A
8:40 PM
MNE - ESP
Friday, September 3, 2010
Preliminary Round Group B
10:00 AM
SRB - MKD
Preliminary Round Group A
11:30 AM
MNE- TUR
Preliminary Round Group B
1:00 PM
HUN - RUS
Preliminary Round Group B
4:30 PM
GRE - GER
Preliminary Round Group A
6:00 PM
ITA - ROU
Preliminary Round Group A
8:40 PM
ESP - CRO
Sunday, September 5, 2010
Preliminary Round Group B
10:00 AM
SRB - GER
Preliminary Round Group B
11:30 AM
RUS - GRE
Preliminary Round Group A
1:00 PM
TUR - ESP
Preliminary Round Group B
4:30 PM
HUN - MKD
Preliminary Round Group A
6:00 PM
ROU - MNE
Preliminary Round Group A
8:40 PM
ITA - CRO
Tuesday, September 7, 2010
Quarterfinals
1:00 PM
ESP - RUS
Quarterfinals
3:00 PM
TUR - MKD
Quarterfinals
5:45 PM
ITA - GER
Quarterfinals
8:40 PM
MNE - SRB
Thursday, September 9, 2010
Classification 11th-12th Place
10:00 AM
RUS - MKD
Semifinal Round
12:00 PM
ESP - GRE
Semifinal Round
2:00 PM
TUR - ROU
Semifinal Round
5:45 PM
SRB - CRO
Semifinal Round
8:40 PM
ITA - HUN
Friday, September 10, 2010
Classification Matches
10:00 AM
GRE - TUR
Classification 7th-8th Place
12:00 PM
ESP - ROU
Classification 5th-6th Place
2:00 PM
GER - MNE
Saturday, September 11, 2010
Classification 3rd-4th Place
5:30 PM
SRB - HUN
Final
9:00 PM
CRO -ITA
Women
Start List
Results
PLAY BY PLAY
Tuesday, August 31, 2010
Preliminary Round Group B
3:00 PM
ESP - GER
Preliminary Round Group B
4:30 PM
NED - HUN
Preliminary Round Group A
6:00 PM
CRO - RUS
Preliminary Round Group A
7:30 PM
GRE - ITA
Thursday, September 2, 2010
Preliminary Round Group B
3:00 PM
NED - GER
Preliminary Round Group A
4:30 PM
GRE - RUS
Preliminary Round Group A
6:00 PM
CRO -ITA
Preliminary Round Group B
7:30 PM
ESP - HUN
Saturday, September 4, 2010
Preliminary Round Group B
3:30 PM
GER - HUN
Preliminary Round Group B
4:30 PM
ESP - NED
Preliminary Round Group A
6:00 PM
CRO - GRE
Preliminary Round Group A
7:30 PM
RUS - ITA
Monday, September 6, 2010
Classification 7th-8th Place
3:30 PM
CRO - GER
Quarterfinals
5:30 PM
RUS - HUN
Quarterfinals
7:30 PM
ESP - ITA
Wednesday, September 8, 2010
Classification 5th-6th Place
3:30 PM
HUN - ESP
Semifinal Round
5:30 PM
ITA - GRE
Semifinal Round
7:30 PM
RUS - NED
Friday, September 10, 2010
Classification 3rd-4th Place
5:30 PM
ITA - NED
Final
7:30 PM
GRE - RUS