14th FINA World Championships

Shanghai, China

July 16th - 31st 2011

Women's Round Summary
Men's Round Summary
Women
Start List
Results
PLAY BY PLAY
Sunday, July 17, 2011
Preliminary Round Group A
9:30 AM
NED - USA
Preliminary Round Group A
10:50 AM
KAZ - HUN
Preliminary Round Group B
12:10 PM
AUS - CAN
Preliminary Round Group B
1:30 PM
NZL - UZB
Preliminary Round Group C
3:00 PM
BRA - RUS
Preliminary Round Group C
4:20 PM
GRE - ESP
Preliminary Round Group D
5:40 PM
ITA - CUB
Preliminary Round Group D
7:00 PM
RSA - CHN
Tuesday, July 19, 2011
Preliminary Round Group B
9:30 AM
UZB - CAN
Preliminary Round Group B
10:50 AM
AUS - NZL
Preliminary Round Group C
12:10 PM
ESP - RUS
Preliminary Round Group C
1:30 PM
BRA - GRE
Preliminary Round Group D
5:00 PM
ITA - RSA
Preliminary Round Group A
6:20 PM
HUN - USA
Preliminary Round Group A
7:40 PM
NED - KAZ
Preliminary Round Group D
9:00 PM
CHN - CUB
Thursday, July 21, 2011
Preliminary Round Group C
9:30 AM
BRA - ESP
Preliminary Round Group C
10:50 AM
GRE - RUS
Preliminary Round Group D
12:10 PM
RSA - CUB
Preliminary Round Group A
1:30 PM
NED - HUN
Preliminary Round Group A
5:00 PM
KAZ - USA
Preliminary Round Group B
6:20 PM
AUS - UZB
Preliminary Round Group B
7:40 PM
NZL - CAN
Preliminary Round Group D
9:00 PM
ITA - CHN
Saturday, July 23, 2011
Semifinals (13-16)
9:30 AM
KAZ - UZB
Semifinals (13-16)
10:50 AM
BRA - RSA
Quarterfinal Qualification
12:10 PM
NED - NZL
Quarterfinal Qualification
3:30 PM
HUN - AUS
Quarterfinal Qualification
4:50 PM
RUS - CUB
Quarterfinal Qualification
9:00 PM
ESP - CHN
Monday, July 25, 2011
Classification 15th-16th Place
8:40 AM
UZB - RSA
Classification 13th-14th Place
10:00 AM
KAZ - BRA
Semifinals (9-12)
11:20 AM
NZL - CUB
Semifinals (9-12)
12:40 PM
HUN - ESP
Quarterfinals
2:00 PM
USA - RUS
Quarterfinals
3:20 PM
GRE - NED
Quarterfinals
4:40 PM
ITA - AUS
Quarterfinals
9:00 PM
CAN - CHN
Wednesday, July 27, 2011
Classification 11th-12th Place
9:30 AM
NZL - ESP
Classification Matches
10:50 AM
CUB - HUN
Semifinals (5-8)
12:10 PM
USA - CAN
Semifinals (5-8)
3:30 PM
NED - AUS
Semi-Final
4:50 PM
GRE - ITA
Semi-Final
9:00 PM
RUS - CHN
Friday, July 29, 2011
Classification 7th-8th Place
9:30 AM
CAN - NED
Classification 5th-6th Place
10:55 AM
USA - AUS
Classification 3rd-4th Place
4:00 PM
RUS - ITA
Final
9:00 PM
CHN - GRE
Men
Start List
Results
PLAY BY PLAY
Monday, July 18, 2011
Preliminary Round Group A
9:30 AM
HUN - MNE
Preliminary Round Group A
10:50 AM
KAZ - ESP
Preliminary Round Group B
12:10 PM
ROU - AUS
Preliminary Round Group C
1:30 PM
BRA - CRO
Preliminary Round Group C
5:00 PM
JPN - CAN
Preliminary Round Group D
6:20 PM
USA - GER
Preliminary Round Group D
7:40 PM
ITA - RSA
Preliminary Round Group B
9:00 PM
SRB - CHN
Wednesday, July 20, 2011
Preliminary Round Group B
9:30 AM
SRB - ROU
Preliminary Round Group C
10:50 AM
CAN - CRO
Preliminary Round Group C
12:10 PM
BRA - JPN
Preliminary Round Group D
1:30 PM
RSA - GER
Preliminary Round Group D
5:00 PM
USA -ITA
Preliminary Round Group A
6:20 PM
ESP - MNE
Preliminary Round Group A
7:40 PM
HUN - KAZ
Preliminary Round Group B
9:00 PM
AUS - CHN
Friday, July 22, 2011
Preliminary Round Group C
9:30 AM
BRA - CAN
Preliminary Round Group C
10:50 AM
JPN - CRO
Preliminary Round Group D
12:10 PM
USA - RSA
Preliminary Round Group D
1:30 PM
ITA - GER
Preliminary Round Group A
5:00 PM
HUN - ESP
Preliminary Round Group A
6:20 PM
KAZ - MNE
Preliminary Round Group B
7:40 PM
SRB - AUS
Preliminary Round Group B
9:00 PM
ROU - CHN
Sunday, July 24, 2011
Semifinals (13-16)
9:30 AM
KAZ - CHN
Semifinals (13-16)
10:50 AM
BRA - RSA
Quarterfinal Qualification
12:10 PM
MNE - ROU
Quarterfinal Qualification
3:30 PM
ESP - AUS
Quarterfinal Qualification
4:50 PM
CAN - USA
Quarterfinal Qualification
9:00 PM
JPN - GER
Tuesday, July 26, 2011
Classification 15th-16th Place
8:40 AM
CHN - RSA
Classification 13th-14th Place
10:00 AM
KAZ - BRA
Semifinals (9-12)
11:20 AM
ROU - CAN
Semifinals (9-12)
12:40 PM
AUS - JPN
Quarterfinals
2:00 PM
HUN - USA
Quarterfinals
3:20 PM
SRB - GER
Quarterfinals
4:40 PM
CRO - MNE
Quarterfinals
9:00 PM
ITA - ESP
Thursday, July 28, 2011
Classification 11th-12th Place
9:30 AM
ROU - JPN
Classification Matches
10:50 AM
CAN - AUS
Semifinals (5-8)
12:10 PM
USA - GER
Semifinals (5-8)
3:30 PM
MNE - ESP
Semifinal Round
4:50 PM
HUN - SRB
Semifinal Round
9:00 PM
CRO -ITA
Saturday, July 30, 2011
Classification 7th-8th Place
9:30 AM
GER - MNE
Classification 5th-6th Place
10:55 AM
USA - ESP
Classification 3rd-4th Place
4:00 PM
HUN - CRO
Final
9:00 PM
SRB - ITA